Menü Kapat

 SRC4 BELGESİ

           SRC4 belgesi, yurt içinde eşya ve kargo taşımacılığı yapacak olan sürücülerden istenen mesleki yeterlilik belgesidir. SRC4 belgesi, eşya ve kargo taşımaya müsait bir motorlu taşıt ile Türkiye içinde ticari taşımacılık faaliyeti gösteren gerçek ve tüzel kişilere ait araç sürücülerinin bulundurmaları gereken özel bir yetki belgesidir. Eğer araç sürücü adına değilse veya sürücü aynı zamanda aracın sahibi görünen tüzel kişinin ortağı ise sürücünün SRC4 belgesi sahibi olması mecburidir.

SRC4 belgesi yurt içinde;

  • Eşya, yük veya kargo taşıyan,
  • Kamyon, TIR veya çekici kullanan,
  • Kamyonet, pikap, panelvan türü ticari faaliyete uygun araçlarla taşımacılık yapan,

Sürücülerin alması zorunlu olan belgedir. Yurt içinde eşya, kargo ve yük taşımacılığı yapan firmaların, faaliyetlerinde kullandıkları araçların sürücülerinin SRC4 belgesine sahip olmaları zorunlu olup, SRC4 belgesi olmayan sürücülerle çalışan firmalara sürücüye kesilen cezadan ayrı ve çok daha yüksek bir ceza uygulanması mevzuat gereğidir.

Eşya ve yük taşımak için üretilen bir motorlu taşıtı kullananların bunu ticari amaçla kullanmadıklarını ispat etmeleri gerekmektedir. Bunun yanında aracı ticari amaçla edinen, ruhsatında ticari kaydı bulunan ve aracı ticari faaliyetlerinde kullanan firma ve kişiler; sorgulama esnasında eşya veya yük taşıyıp taşımadığına bakılmaksızın SRC4 belgesini ibraz etmek zorundadır. Yani ruhsat kaydı ticari olan bir aracın sürücüsü özel amaçlı bir seyahat esnasında ve araç boşken bile yetkililerce istenmesi halinde SRC4 belgesini sunmak zorunda kalacaktır.  Aksi takdirde hem sürücüye hem de araç sahibi olan kişi ve firmaya yasal miktarlar dahilinde para cezası uygulanacaktır.

           SRC4 belgesini;

  • 19 yaşından gün almış, 66 yaşından gün almamış olanlar,
  • Kullanacağı aracın sınıfına uygun ehliyete sahip olanlar,
  • Güncel sağlık kurulu ve psikoteknik raporu olanlar,
  • Bakanlık tarafından yetkilendirilen özel eğitim kurumlarında verilen 36 saatlik eğitime katıldıktan sonra açılan sınavda başarı gösteren,

Kişiler alabilir.

Kayıt için gerekli evraklar ile kurumumuza başvurmanız halinde her sınıftan SRC belgesi için gerekli bilgilendirmeler yapılarak hızlı ve kaliteli hizmet alacaksınız. İstanbul’da SRC belgesi veren en deneyimli ve profesyonel kurum olarak her zaman hizmetinizdeyiz.

İstanbul Hizmet Verdiğimiz İlçeler
Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçeliever, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa,Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kağıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri,  Sultangazi,Zeytinburnu ilçeleridir.