Menü Kapat

    

 SRC3 BELGESİ

            SRC3 belgesi, uluslararası kargo ve eşya taşımacılığı konusunda faaliyet gösterecek olan sürücülerin alması gereken özel mesleki yeterlilik belgesidir. Karayolu ile yurtdışına gönderilen veya yurda getirilen mal veya eşyaların taşındığı motorlu aracı kullanan Türk Vatandaşı sürücülerin, faaliyetleri esnasında güncel ve ibraz etmeye hazır şekilde SRC3 belgesi bulundurmaları yasa gereği mecburidir.

Karayolu ile Uluslararası kargo ve eşya taşımacılığı, ihracat ve ithalat sektörünün en önemli bacağıdır. Karayolu bağlantımızın olduğu veya yurt dışındaki belli bir limana kadar kara yolu ile nakli gereken kargo ve eşyaların taşınması esnasında, uluslararası ticari taşımacılık kuralları gereği sürücülerin belli bir eğitim ve bilgi seviyesinde olmaları ve bunun da ilgili ülkenin resmi makamlarınca onaylanması gerekmektedir. Yapılan yasal düzenlemeler gereğince (uluslararası sözleşmelere uygun şekilde) yurt dışına gönderilen veya yurt dışından ülkemize getirilen kargo ve eşyaların taşındığı araçların sürücülerinin bu alanda yeterli olmaları zorunlu hale getirilmiştir.

Bu sebeple uluslararası eşya ve kargo taşımacılığı yapılan araçların sürücüleri için SRC3 belgesi alınması şarttır. SRC3 belgesi uluslararası;

  • Eşya, kargo veya yük taşıyan motorlu kara taşıtlarını kullanan sürücüler,
  • Kamyon, çekici veya TIR kullanan sürücüler,
  • Kamyonet, panelvan veya pikap gibi araçların sürücüleri,

Tarafından alınması zorunlu olan bir belgedir.

SRC3 belgesi alabilmek için;

  • 19 yaşından gün almış, 66 yaşından gün almamış olmak,
  • Kullanılacak aracın sınıfına uygun sürücü belgesi (ehliyet) sahibi olmak,
  • 5 yılda bir yenilenen ve güncel sağlık kurulu raporu ile psikoteknik belgesine sahip olmak,
  • Gerekli belgeler ile Bakanlık tarafından yetkilendirilen bir eğitim kurumuna başvurarak 41 saatlik eğitime katılmak ve yine Bakanlık tarafından düzenlenen yazılı sınavda başarı göstermek,

Gerekmektedir.

SRC3 belgesini alanlar SRC4 belgesini de almış kabul edilirler ve kimlik ücretlerini ödemeleri halinde kendilerine hem SRC3 hem de SRC4 için ayrı ayrı kimlik gönderilir.

SRC3 belgesi ile hem yurt içinde hem de yurt dışına kargo, mal ve eşya taşımacılığı yapmak mümkündür.

Psikoteknik ve tüm SRC türleri için İstanbul’da hizmet veren kurumumuz ile dilediğiniz an iletişime geçebilirsiniz.

İstanbul Hizmet Verdiğimiz İlçeler
Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçeliever, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa,Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kağıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri,  Sultangazi,Zeytinburnu ilçeleridir.