Menü Kapat

 SRC2 BELGESİ

             SRC2 belgesi, SRC1 belgesinin aksine sadece yurt içinde yolcu taşımacılığı yapacak olan sürücüler için yasal olarak alınması zorunlu olan mesleki yeterlilik belgesidir. SRC1 belgesi alan sürücüler aynı zamanda SRC2 belgesi de almış kabul edilmekle birlikte, sadece SRC2 belgesi alanlar SRC1 belgesine hak kazanmazlar. Yani SRC2 belgesi, yolcu taşımacılığı faaliyetini sadece yurt içine hasreden sürücüler için gerekli ve yeterli bir belgedir.

SRC2 belgesi, Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş özel kurumlardan birine gerekli belgeler ile müracaat ile kayıt yaptırıp, 36 saatlik eğitime katıldıktan sonra girilecek sınavda başarılı olunması halinde alınabilir. Bireysel olarak SRC2 belgesi için müracaat etmek ve bu belgeyi almak mümkün değildir. ( SRC muafiyet belgesi alma şartlarına sahip olanların eğitime katılmaları gerekmemekle birlikte, müracaat ve SRC kimliği alma sürecinin de yetkilendirilmiş bu kurumlar aracılığı ile yapılması zorunludur.) Çünkü yasa gereği alınması zorunlu olan eğitimler sadece bu kurumlarda verilebilmektedir.

SRC2 belgesi almak için;

  • Minibüs kullanacaklarda 19, otobüs kullanacaklarda 26 yaşından gün almış olmak,
  • 66 yaşından gün almamış olmak,
  • Kullanılacak aracın sınıfına uygun sürücü belgesi (ehliyet) sahibi olmak,
  • Fiziki ve psikolojik olarak yolcu taşımacılığı ve şoförlük yapabilecek yetilere sahip olduğunu gösteren ve 5 yılı geçmemiş sağlık kurulu raporuna sahip olmak ( bu raporun her 5 yılda bir yenilenmesi gerekmektedir)
  • Sağlık kurulu raporu ile yetkili kuruma başvurarak psikoteknik testine girmek ve bu testten en az 60 puan almış olmak,
  • Bakanlık tarafından yetkilendirilen kurumlardan birine müracaat edip gerekli eğitimleri aldıktan sonra yapılacak SRC2 yazılı sınavında aranan başarıyı göstermek,
  • SRC muafiyet belgesi almaya hakkı olanların eğitim ve sınavlara katılmasına gerek yoktur. Ancak gerekli belgeleri toplayarak bu yetkili kurumlardan birine müracaat etmeleri gerekmektedir.

 SRC2 belgesi Türkiye sınırları içinde personel taşımacılığı, öğrenci servisi, ticari taksicilik, şehir içi veya şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan minibüs ve otobüs şoförleri tarafından alınması ve bulundurulması zorunlu olan bir belgedir.

SRC2 belgesi almak ve diğer her konuda İstanbul’da faaliyet gösteren eğitim kurumumuz ile iletişime geçebilirsiniz.

İstanbul Hizmet Verdiğimiz İlçeler

Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçeliever, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa,Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kağıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri,  Sultangazi,Zeytinburnu ilçeleridir.