Menü Kapat

 SRC BELGESİ

         SRC belgesi, karayollarında ticari amaçla yük ve yolcu taşıyan motorlu taşıt sürücüleri ile bu araçları işleten gerçek veya tüzel kişilerin alması gereken mesleki yeterlilik belgesidir. Her ne kadar farklı bir anlama geliyor gibi görünse de SRC belgesi, “Sürücü Belgesi” nin kısaltılmış halidir. Yasal ismi ise “Mesleki Yeterlilik Belgesi” olarak kabul edilmiş ve mevzuata bu şekilde geçmiştir.

         Kural olarak ruhsatında ticari araç kaydı bulunan her motorlu taşıtın sahibi ve sürücüsünün SRC belgesine sahip olması yasal zorunluluktur. Ticari araç ruhsatına sahip bir taşıtın SRC belgesi olmadan trafiğe çıkması halinde ( o esnada yük veya yolcu taşımıyor olsa bile) yasa gereği ceza gerektirmektedir. Bu ceza hem sürücüye hem de araç sahibine ayrı ayrı kesilmektedir.

Ancak adına kayıtlı tek bir ticari araçla ticari taşımacılık yapan gerçek kişilerin K2 ve D3 belgelerinin bulunması halinde SRC belgesi almaları gerekmektedir.Kanun bu konuda ticari faaliyet gösteren kişiler için bir istisna getirmemiştir. Ama araç bir tüzel kişi yani şirket adına kayıtlı ve sürücü de bu şirketin ortağı olarak aracın sahibi ise hem şirketin hem de sürücünün SRC belgesine sahip olması aranmaktadır.

         SRC belgesi almak için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından düzenlenen sınava katılmanız gerekir. Sürücü olarak SRC belgesi alacak kişilerin bizzat, şirket ortağı veya sahibi olarak firma adına SRC belgesi alacak kişilerin ise gerekli yetki belgeleri ile birlikte, bakanlık tarafından yetkilendirilen özel SRC kurumlarına başvurarak eğitim almaları ve sınav başvuru işlemlerini gerçekleştirmeleri gerekmektedir.

Mevzuat gereği Bakanlık tarafından yetkilendirilen bu kurumlarda verilen SRC eğitimlerine katılmayan ve sınava girmeyen kişilere SRC belgesi verilmesi mümkün değildir. Sınavda toplamda 40 soru sorulmakta ve geçerli not almak için en az 28 soruyu doğru cevaplamak gerekmektedir. SRC belgesi için alınması gereken not 70 olup, her doğru cevap 2,5 puan olarak hesaplanmaktadır.

         İstanbul’un SRC eğitimi ve  SRC belgesi için en yetkin kurumu olarak bize her zaman ulaşabilir ve her konuda bilgi alabilirsiniz.

İstanbul Hizmet Verdiğimiz İlçeler
Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçeliever, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa,Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kağıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri,  Sultangazi,Zeytinburnu ilçeleridir.