Menü Kapat

Src belgesi ne demek? Src belgesi ücreti ne kadar? Src belgesi alabilmek için neler gerekli 2019

Src belgesi ne demek sorusunun cevabı src belgesi ticari araç şoförlerinin alması zorunlu olan mesleki yeterlik belgesinin ismidir. Sürücü belgesi (src) ehliyet belgesinin diğer ismidir. Sürücü belgesi sessiz harfleri çıkartıldığında src belgesi ticari araç sürücülerinin mesleki yeterlilik belgesinin ismi olmaktadır.

Sürücülüğü ticari meslek olarak yapacak sürücü arkadaşların 66 yaşına kadar bulundurması zorunlu olan mesleki yeterlik belgesi src belgesidir. Src belgesi Yurtdışı, Yurtiçi yolcu ve yük taşıma olarak dörde ayrılmaktadır.  Uluslararası mesleki yeterlik belgesi sahibi olan sürücüler mesleki yeterlik belgesini sınıfına göre yurt içerisinde de faaliyet gösterebilmektedirler. Buna örnek olarak Src1 belgesi sahibi ticari araç sürücüleri Uluslararası yolcu taşıyabilirler. Src1  belgesi Uluslararası yolcu taşımacılığı belgesi olarak Src2  belgesi yurt içerisinde yolcu taşımacılığı belgesini de kapsamaktadır. Src1 belgesi Src2 belgesini kapsar.

Src3 belgesi uluslararası eşya kargo taşımacılığı mesleki yeterlik belgesidir. Src3 belgesi sahibi sürücüler aynı zamanda Src4 belgesi sahibi sayılırlar. Src3  belgesi aynı zamanda Src4 belgesini kapsar.

Sonuç olarak src belgesini çeşitlerini şu şekilde izah edebiliriz yolcu taşımacılığı belgesi; Yurtiçi taşımacılığı ve yurtdışı taşımacılık olarak ikiye ayrılır. Yük taşımacılığı belgesi yurtiçi taşımacılığı ve yurtdışı taşımacılık olarak ikiye ayrılır.

Src belgesi ücreti ne kadar?

Src belgesi fiyatları bulunduğu illere göre farklılık göstermektedir. Valilikler tarafından kurulan komisyonlar ile her yıl src belgesi fiyatları tespiti yapılmaktadır. Tespit edilen bu fiyatları bütün kurumlar eksiksiz olarak riayet etmek zorundadırlar. İstanbul ili için src belgesi fiyatları hakkında eğitim kurumumuza arayarak bilgi sahibi olabilirsiniz eğitim kurumumuza 0 212 548 34 44 Ve 0 545 600 96 66 numaralı telefonlardan ulaşabilirsiniz.

Src belgesi alabilmek için neler gerekli?

Src belgesi alabilmek için neler gerekli sorusuna öncelikli olarak src belgesi nereden alınır sorusuna cevap bularak başlayabiliriz. Src belgesi Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş yetkili src eğitim kurumlarından alınmalıdır. Sürücü kursları, Psikoteknik merkezleri ,danışmanlar ve aracı firmalar src belgesi veremezler, satamazlar aracılık yapamazlar bu konuda dikkat etmeniz gereken önemli unsur src belgesi kayıtlarında kişisel bilgilerinizi ve evraklarınızı yanlış ellere geçmemesi için lütfen yetkili kurumlarla çalışınız. Kayıt yaptırmak için gittiğiniz yetkili kurumun mutlaka ilgili bakanlık tarafından düzenlenen yetki belgesini görmek isteyiniz.

Src belgesi almak için yetkili kurumlarda kayıt yaptırırken gerekli olan belgeler 1 adet biometrik resim, sürücü belgesi ve kimlik kartınızın fotokopisi, öğrenim durumunuzu gösterir belge, E-Devletten alınmış sabıka kaydı yeterlidir.

Src belgesi eğitimleri genellikle iki cumartesi pazar toplam dört günde sonuçlandığı için; eğitim alacağınız src eğitim kurumu evinize veya iş yerinize yakın olması vakit ve eğitim kolaylığı için çok önemlidir. Src eğitimi aldığınız ilçede sınava girersiniz. İstanbul ili içerisinde bütün ilçelerde Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş yetkili Src eğitim kurumları mevcuttur. Bir çok ilçede birden fazla src eğitim kurumu vardır.Bu yüzden kendinize yakın ve yetkili src eğitim kurumlarını tercih ediniz.

İstanbul Hizmet Verdiğimiz İlçeler

Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçeliever, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa,Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kağıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri,  Sultangazi,Zeytinburnu ilçeleridir.