Menü Kapat

Src4 Belgesi

     Src4 Belgesi

Src4 Belgesi Nedir? Nasıl alabilirim?

Karayolları taşımacılığı yönetmeliğine göre ticari olarak şirketlerinize kayıtlı olan tüm otobüs, minibüs, kamyon, kamyonet gibi araçları kullan sürücülerin almak zorunda olduğu bir diğer belge ise SRC4’tür. SRC4 belgesine sahip olan sürücüler Karayolları Taşıma Yönetmeliğine göre Yurtiçinde yük,eşya,kargo taşımacılığı yapabilmektedir.Bu mesleki yeterlilik belgesini çekici,kamyonet ,kamyon,panelvan ticari amaçla araç kullanan sürücüler mutlaka almalıdır. Bu kapsamda yönetmelik gereği çalışan şoförlerin taşıma işine uygun sürücü belgesine sahip olması gerekir. Ayrıca meslek yeterlilik belgesi almalıdır. Ehliyetlerini 2003 yılından sonraki tarihte alanlar Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen kurumlardan eğitim almalı ve yine Milli Eğitim Bakanlığınca  yapılacak sınavdan en az 100 üzerinden 70 geçer not almaları gerekmektedir.

Bu sınav dönemlik periyodlar şeklinde yapılmaktadır. Ayrıca bir diğer önemli konu ise 66 yaş sınırıdır. Bu kişiler yaş itibariyle  src belgesi alma başvurusunda bulunamaz çünkü herhangi bir ticari taşıma yapamamaktadırlar. Sınav öncesi  36  saatlik bir eğitimden geçerek sınava hazırlanan adaylar sınav başarısından sonra SRC4 belgelerini alırlar . SRC3 belgesine sahip olanlar SRC4 belgesini de almış olurlar bu nedenle SRC3 alan sürücülerin yeniden başvuru yapmaları gerekmez. Kullanılacak olan aracın niteliğine göre ehliyetin olması ve psikoteknik rapor sahip olmaları gerekmektedir. Sınavsız olarak alacak olan sürücülerin şubat 2003 tarihinden önce ehliyet almış olmaları gerekir .
SRC4 yurtiçi yük-eşya-kargo sürücü mesleki yeterlilik eğitimi için güvenilir ve bakanlıkça yetkilendirilen bir kursa başvurmanız gerekir. T.C Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olmayan  hiçbir kurumdan  asla kurs ve eğitim almayınız .  Src4 eğitimlerinde size işinin niteliklerine göre güvenli sürüş teknikleri, ulaştırma mevzuatları, trafik kuralları  ve cezalar vb. konular hakkında bir takım bilgiler verilecektir. Aldığınız eğitim kurumun uzman bir kadro olması en önemli  kriteriniz olmalıdır. Eğitim kadrosu zayıf olan kurumlardan  alacağınız eğitim size hiç bir şey katmamış olacaktır. Eğitim veren kursa  kaydolmadan önce detaylıca araştırma yapmak uygunluk ve yeterliliğin göz önünde bulundurmak gerekir. SRC4 belgenizi aldıktan sonra ticari amaçla araçlarınızı rahatlıkla kullanabilir ve herhangi bir cezai uygulamaya takılmadan işinizi huzurla yapabilirsiniz.

                       

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir