Menü Kapat

Src3 Belgesi

     Src3 Belgesi 

Src3 Belgesi Nedir? Nasıl alabilirim?

 

SRC3 belgesi Karayolları yönetmeliğine göre uluslar arası eşya kargo taşımacılığı yapan sürücülerin almak zorunda oldukları mesleki yeterlilik belgesidir. Çekici, kamyon, kamyonet, tır pikap, panelvan gibi ticari amaçlı araç kullanan sürücülerin karayollarında trafiğe çıkabilmek için bu belgeyi almaları gerekir. Ayrıca bedensel ve zihinsel açıdan sağlık durumlarını gösteren Psikoteknik  belgesini 5 yılda bir almaları gerekmektedir. Ayrıca SRC 3 belgesi alabilmek için uluslar arası eşya kargo taşıyacak sürücülerin silah kaçakçılığı, insan kaçakçılığı, uyuşturucu madde terör gibi yüz kızartıcı suçlardan ceza almamış olmaları.

Ehliyetlerini 2003 yılından sonra alanlar için Milli Eğitim Bakanlığınca yetki verilmiş kurumlardan Src3 Belgesi eğitimi alarak bakanlığın yapacağı sınavdan başarılı olmak gerekmektedir. Uluslar arası alanda eşya ve yük taşımacılığı kargo taşımacılığı yapabilmek için SRC3 belgesi muhakkak alınmalıdır; aksi takdirde trafiğe çıkmak cezai bir durumdur. Bu gibi aksaklıklarla karşılaşmamak adına karayollarında trafiğe çıkmanız durumda Src3 belgesi mutlaka olmalıdır. B-C-D-E sınıfı ehliyeti olan sürücüler SRC3 belgesi almak için Yetkili Eğitim Kurumuna başvuruda bulunabilirler. 41 saat süren bu eğitimden 100 üzerinden 70 puan alma zorunluluğu vardır. Bu belgeyi almak için en az 19 yaşından gün almak ve ilkokul mezunu olmak yeterlidir. SRC3 belgesi için Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen bir kurumdan eğitim alınmalıdır daha sonrasında bakanlıkça açılacak sınava girilir.

 

SRC3 belgesini almak için eğer ki 25 şubat 2003 tarihinden önce C-D-E sınıfı sürücü belgesine sahipseniz herhangi bir sınava yada eğitime tabi olamadan başvuru yaparak bu belgeyi alabilirsiniz. Eğer muafiyet durumu yok ise bakanlık tarafından açılacak kursa ve sınava tabisiniz demektir. Sınava girmeden önce daha önceki sınavlardaki çıkmış sorulardan yararlanabilirsiniz ama bunun yeterli olmayacağını düşünüyorsanız tam donanımlı uzman kadrolu ve en önemlisi ise bakanlıkça yetkili kılınan bir kurumda eğitim almanız gerekmektedir. T.C Milli Eğitim Bakanlığına bağlı olmayan hiçbir kurumdan asla kurs ve eğitim almayınız zira bazı kurumlar yetkili olmasalar dahi kendilerini bu şekilde göstermektedir. SRC3 belgesi almak için uzman bir kuruma başvurmamanız tüm emeklerinizi paranızı boşa harcamanız demektir. 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir