Menü Kapat

Src 2 Belgesi

                                                   Src2 Belgesi 

SRC2 BELGESİNİ NASIL ALIRIM?

 

            SRC2 belgesi Yurtiçinde yolcu taşımacılığı yapacak olan sürücülerin almak zorunda oldukları mesleki yeterlilik belgesidir. Bu belgenin SRC1’den farkı sadece yurtiçinde yolcu taşıma işi yapabilecek olmalarıdır. SRC 1 belgesi alanlar uluslararası da yolcu taşıma işleri yapabilirken SRC 2 belgesi sahipleri sadece yurtiçinde çalışabilir. Yurtiçinde okul, personel servisi şehir içinde dolmuş otobüs taksi kullanan sürücüler SRC2 belgesi almak zorundadır. Bununla ilgili yasal zorunluluk vardır belgesi olmayan sürülerin araçları bağlanır ve trafik cezası yazılır.14 kişiye kadar yolcu kapsamlı bir ticari araç kullana bilmek için b,c,d, ve e sınıfı ehliyetlerden birine sahip olmak yeterlidir.

 

           Bu sayının 15’den fazla olması durumunda sadece E sınıfı ehliyeti olan sürücüler kullanabilir, tabiî ki sadece src belgesi almak yeterli değil öncelikle ehliyet sahibi olmak ayrıca aracın tipine göre src almak ve psikoteknil raporu gerekmektedir. SRC2 belgesinde otobüs kullanacak olanlar 26 minibüs kullanacak olanlarda 26 yaşından gün almış olmak ve 66 yaşından büyük olamam şartı aranır. SRC belgelerinde 1-2-3-4 sınıflarından tüm sınavlarda toplamda 40 soru sorulmakta ve en az 100 puan üzerinden yapılan hesaplamada 70 alınma şartı vardır. 

          SRC2 belgesi almak için Milli Eğitim Bakanlığınca yetkilendirilen bir kurumdan öncelikle bir eğitimden geçilmeli daha sonrasında sınava girerek değerlendirme yapılmalıdır. Bu belgelerin kullanım süresi yoktur. Süresiz olarak düzenlenir ancak Karayolları Taşımacılık Faaliyetleri Mesleki Yeterlilik Eğitimi Yönetmeliği’ne göre bakanlık belge sahiplerine 5 yılda bir olmak koşuluyla  ekonomik, teknolojik ve sosyal gelişmelerden ve değişen kanun yönetmelik gibi mevzuattan periyodik olarak eğitim alma zorunluluğu getirilebilir denilmektedir.

          SRC2 belgesiz yurtiçinde karayolların trafiğe çıkan araçların sürücüleri için ayrı ticari işletmeler için ayrı cezai yaptırımlar uygulanmakta denetimler yapılmaktadır. Sürücü için 291 TL ticari araç sahibi işletmeler için ise 731TL trafik cezası yazılmaktadır. Belirtmek isterim  ki bu belgeleri alacağınız kurslar muhakkak T.C Milli Eğitim  Bakanlığına bağlı olmalı olmayan yetkilendirilmeyen hiçbir kurumda kesinlikle  eğitim alınmamalıdır. İçiniz rahat ve güvenle işinizi yapmak için yurtiçi yolcu taşımacılıklarında mutlaka SRC2 belgesine sahip olmanız gerekmektedir.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir