Menü Kapat

  SRC1 BELGESİ

SRC1 Belgesi, uluslararası veya yurt içinde yolcu taşımacılığı yapacak olan işletmecilerle bu araçları kullanacak şoförler için istenilen belgedir. SRC1 belgesi sahibi olmak için toplamda 40 saatlik bir eğitim almak gerekir.

           SRC1 Belgesi;

  • Türkiye içinde veya uluslararası yolcu taşımacılığı faaliyeti gösterenler,
  • Personel servisi hizmeti verenler,
  • Öğrenci servisi olarak faaliyet gösterenler,

Tarafından alınması zorunlu olan belgedir.

SRC1 belgesi almak isteyen sürücülerin;

  • Minibüs kullanacaksa 19, otobüs kullanacaksa 26 yaşından gün almış olmaları,
  • 66 yaşından gün almamış olmaları,
  • Kullanacakları aracın sınıfına uygun sürücü belgesi (ehliyet) ne sahip olmaları,
  • Şoförlük mesleğine uygun olduklarına dair fiziki ve psikolojik yönden sağlıklı olduklarını belgeleyen sağlık raporu sahibi olmaları ve bu raporu her 5 yılda bir yenilemiş olmaları,
  • Sağlık raporunun yanında yetkili özel kurumlar tarafından yapılan sınav sonucunda geçerli not alarak psikoteknik belgesine sahip olmaları,
  • Tehlikeli madde taşıyan taşıtları kullananların bu konuda yasanın zorunlu kıldığı eğitimleri aldığını gösterir belge sunmaları,
  • Uyuşturucu, insan veya gümrük kaçakçılığı ve terör suçlarından birinden hüküm giymemiş bulunmaları,

gerekmektedir.

Diğer yandan SRC1 belgesi alan ve almaya hak kazanan kişilerin SRC2 belgesini de aldıkları kabul edilir. SRC1 belgesi ile ister yurt içinde ister uluslararası yolcu taşımacılığı yapabilirler.

Ehliyetini 25.03.2003 tarihinden önce alan sürücülerin gerekli diğer belgelerle birlikte başvurmaları halinde SRC muafiyet belgesi alması mümkündür. Ancak ehliyetini bu tarihten sonra alanlar için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl belli tarihlerde yapılan yazılı sınava girerek başarılı olmaları gerekmektedir.

SRC1 belgesi de dahil olmak üzere her sınıftan SRC belgesini almak için Bakanlık tarafından yetkilendirilen özel kurumlara müracaat ederek, yasal olarak zorunlu eğitimlere katılmak ve düzenlenen yazılı sınava girmek zorunludur.

İstanbul ve civar illerde ikamet ediyor ve SRC1 belgesi konusunda sorunsuz ve kaliteli hizmet almak istiyorsanız, Bakanlık tarafından yetkilendirilmiş ve alanında yılların deneyimine sahip kurumumuzu aramanız yeterli olacaktır. Uzman eğitmenlerimiz, donanımlı dersliklerimiz ve profesyonel hizmetlerimiz ile sizi SRC1 belgesi sahibi yapıyoruz.

İstanbul Hizmet Verdiğimiz İlçeler
Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçeliever, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa,Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kağıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri,  Sultangazi,Zeytinburnu ilçeleridir.