Menü Kapat

PSİKOTEKNİK BELGESİ

Psikoteknik Belgesi, bazı ruhsat ve izinlerin verilmesinden önce kişilerin psikolojik sağlığı ve fiziki durumunun buna uygun olup olmadığının tespit edilmesi amacıyla yapılan test sonucunda düzenlenen belgeye verilen genel isimdir. Bu belge; SRC belgeleri, silah ruhsatı, çeşitli teknik ve mekanik donanıma sahip makinelerin kullanımı gibi konularda mevzuat gereği istenen profesyonel bir yeterlilik belgesidir. Uzman psikiyatrist ve doktorların gerçekleştirdiği bu testlerde gerekli başarıyı gösteren kişilere psikoteknik belgesi verilir.

Psikoteknik Belgesi, ehliyeti çeşitli sebeplerle geri alınan sürücüler ile şehirlerarası veya milletlerarası ticari taşımacılık yapan şoförlerden istenen bir çeşit liyakat belgesidir. Psikoteknik raporu veya psikoteknik değerlendirmesi gibi isimlerle de bilinen psikoteknik belgesi almak için mevzuat ile düzenlenen şartları taşımak ve gerekli prosedürü yerine getirmek gereklidir.

Psikoteknik belgesi almak için;

  • Taşıtın nitelik ve sınıfına uygun sürücü belgesine sahip olmak,
  • Fiziki ve psikolojik açıdan şoförlük yapabilecek durumda olduklarına dair yetkili sağlık kurumlarından her 5 yılda bir rapor almış olmak,
  • Tehlikeli madde taşımacılığı yapanlarda bu konuda aranan özel eğitimleri aldığına dair belge sunmak,
  • Uyuşturucu, silah, gümrük ve insan kaçakçılığı ile terör suçlarından hüküm giymemiş bulunmak,

Şartları aranmaktadır.

Psikoteknik belgesi almak isteyenlerin yaşadıkları şehirdeki yetkili sağlık kurumuna başvurarak psikoteknik testine girmeleri gerekmektedir. Yaklaşık 1 saat süren bu test kişinin fiziki ve psikolojik olarak ticari taşımacılığa uygun olduğunu belgeler. Alınan bu belge 5 yıl süresince geçerli olup, sürenin bitmesine yakın yenilemek için başvurmak gerekmektedir.

Eğer İstanbul’da yaşıyor ve psikoteknik belgesi almak istiyorsanız, her anlamda size kaliteli ve profesyonel hizmet veren bir kuruma ihtiyacınız olacaktır. Psikoteknik ve SRC belgeleri hakkında bilgi almak, belge başvurusu yapmak, belgelerinizi yenilemek ve bu aşamalarda gerekli eğitimi almak için bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir. Hızlı, güvenilir ve profesyonel çözümlerimiz ve kaliteli eğitimlerimiz ile size ihtiyacınız olan hizmeti sunuyoruz.

İstanbul Hizmet Verdiğimiz İlçeler
Adalar, Arnavutköy, Ataşehir, Avcılar, Bağcılar, Bahçeliever, Bakırköy, Başakşehir, Bayrampaşa,Beylikdüzü, Beyoğlu, Büyükçekmece, Çatalca, Esenler, Esenyurt, Eyüp, Fatih, Gaziosmanpaşa, Güngören, Kağıthane, Küçükçekmece, Sarıyer, Silivri,  Sultangazi,Zeytinburnu ilçeleridir.